RSS
 

Archiv Červenec, 2011

TRŽNICE ZAHRADY ČECH“ Litoměřice 19. 9. 2011

29 Čvc

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TRŽNICE ZAHRADY ČECH“ Litoměřice 19. 9. 2011

V rubrice Naše akce

 

Jan Kraus: Přemluvili jsme bábu, dědka a teď to máme

27 Čvc

Praha /ROZHOVOR/ – Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci a herec Jan Kraus působí v posledních dnech velmi rozezleně. Svou páteční show na Primě uvedl slovy anglického vojevůdce a politika Olivera Cromwella.

Moderátor a herec Jan Kraus

Autor: Deník/Divíšek Martin

Ten, když v dubnu 1653 rozpustil parlament, řekl: „ Za to, co jste učinili dobrého, zde sedíte již příliš dlouho. Odejděte, prosím, a nechte nás zde samotné pracovat. Ve jménu božím, odejděte.“ Kraus stejnou výzvu adresuje dnešní politické reprezentaci.

Před měsícem jste s několika známými osobnostmi založil Nadační fond proti korupci. Od té doby se na české politické scéně dějí dramatické věci. Máte dojem, že korupce je stále tím hlavním problémem naší společnosti?

To nepochybně, protože všechno, co se teď objevuje, je důsledkem korupce, která je především neregulérní získávání výhod. Většina loupeží v Česku se odehrává buď ve velkých institucích patřících státu nebo v rámci výběrových řízení.

Ale to přece není žádná novinka. Jak to, že kauzy jako Gross a jeho zbohatnutí přes noc, Řebíček a jeho Viamont nepřinesly žádný otřes a teď najednou kolem ABL je takový povyk?

Kauzy Gross a Řebíček stály u počátku odhalení, jak to všechno funguje. Korupční mechanismy se od té doby dál systematizovaly. Česká demokracie je jen kamufláž mafiánského systému, poklop, který zakrývá ohromný zločin propletený do celé země. A bude možná velmi překvapivé zjišťovat, jak velká část lidí se na něm účastní.

Česká republika jako odnož Cosa nostra?

Důkazy mluví jednoznačně o tom, že spíš jsme zločinná mafiánská společnost s jistou demokratickou kamufláží než demokratická společnost s určitými mafiánskými ostrůvky.

Chcete říct, že politická reprezentace od komunálu až po vládu je zapletena do mafiánských sítí?

Politika je tady vnímaná jako penězovod, prostředek na získávání peněz. Vezměte si, že ve stranách je asi sto tisíc lidí, něco mezi kastou a etnickou skupinou. Volební kampaně stojí stovky milionů a co za ně ty užvaněné strany vyprodukují? Zaplácají životní prostředí billboardy, které na výsledek voleb ale příliš velký vliv nemají. Zato jde o fantastickou příležitost pro zlodějnu. Nebo nákup zbraní. Nakupuje se jich tolik, že to vypadá, jako bychom byli ve válce. Pak se zjistí, že nová letadla nemůžou letět do Libye, protože se na to nehodí. A auta, která se koupila pro mise do Afghánistánu tam taky nemůžou, protože nevyhovují podmínkám. To ale nikoho nezajímá, protože prvotní je příležitost ke zlodějně.

KASTA POLITICKO-FINANČNÍCH ZLOČINCŮ

Proto třeba obrněných aut Iveco místo požadovaných dvaceti koupili 112. Jak je možné, že konkrétně v armádě se pořídily životu nebezpečné padáky, nepotřebné letouny CASA, předražené Pandury a Iveca, ale nikdo za to nejde sedět?

No protože tady vyrostla nepropustná bariéra mezi prostým občanem a touhletou kastou politicko-finančních zločinců. A patří tam z velké části i justice.

Opravdu mrazí ze slov Kristýny Kočí, která na tajné nahrávce říká: Mně je jedno, jestli Bárta ovládá policii, protože my držíme celou justici.

To ale nemusí říkat Kristýna Kočí. To všichni víme, viz čunkiáda. Taky si vzpomeňte na událost starou šest let, kdy se šéf pražské kriminálky sám podřezal předtím, než se oběsil. Čili to má svou tradici, ten systém se tady vyvíjí patnáct let, když odečtu prvních pět nadšeneckých let.

Loňské sněmovní a komunální volby ale přece znamenaly velké občanské vzepětí, lidé kroužkovali, křížkovali. A dokonce se angažovali i zahraniční podnikatelé, kteří řekli, že už mají dost povinných desátků pro výběrčí politiků.

Jenže to se ještě zvýraznilo. Poslední zprávy mluví o tom, že Česko se v rámci zájmu o zahraniční investice propadlo hlouběji. Pro investory jsme jistým pelechem nepořádku. A ty volby? No to je legrace. Třeba hesla Volte nové strany. Lidi samozřejmě nemohli dopředu tušit, že vlastně volej jinou formu zločinu. Druhá věc je, že současná koalice je vládou většiny českých novin, magazínů, týdeníků. Čili chlapci, tohle jste nám doporučovali. Přemluvili jsme bábu, dědka – a máme to. K zodpovědnosti je tedy třeba volat hlavně média, protože mezi občanem a politikem jsou jenom ona.

Já bych ale přece jen odpovědnost za stav vládnutí nechala hlavně na politicích. Je přece směšné, že se dnes ODS a TOP 09 svatouškovsky diví, koho to mají ve vládě. O propojení ABL a VV přece každý věděl.

Já vím, ale odnepaměti je praxe taková, že když politiky necháte, tak dojdou tam, kam chtějí. Vždycky je to nepřijatelné pro většinu občanů. Jediná obrana jsou média. Že kousek na západ od nás politici odstupují z našeho pohledu kvůli banálním prohřeškům je důsledek politické kultury, která se vypěstovala i díky médiím. Když pan Kalousek tvrdí, že oni jsou čistí a nesou náklady aféry VV, tak bych mu řekl: Ale pane Kalousku, především vy nejste čistej. Jeden z velkých triků české politické scény je v tom, že její představitelé se hlásí jen k trestněprávní odpovědnosti.

Což je dost k ničemu vzhledem k tomu, že u nás se nikdy nic nevyšetří.

No ale především je tu politická odpovědnost a česká média se tváří, že není. Je asi fakt, že pan Vondra nekradl, ale je mi líto, odpovědnost za resort nese on a jestli mu tam kradli podřízení mafiáni, pak je tam neměl mít.

VÍTĚZÍ ZLODĚJŠTÍ NENÁVISTNÍCI

Má tedy vůbec smysl se snažit o nějakou nápravu, třeba zakládat Nadační fond proti korupci?

Tady nejde jen o fond. My žijeme ve společnosti, kde člověk, který ohlásí korupci, je dokonce některými médii označen za práskače. Přece je nutné postavit se za lidi, kteří se chovají statečně. Zlodějští nenávistníci, kteří se posmívají pravdě a lásce, vítězí. Ty pojmy za nic nemůžou, i když se k nim třeba někdo hlásí neoprávněně nebo je nevhodně používá. Nelze je zpochybňovat. V Česku se to ale děje s velkou vervou.

Nejen to. Na pana Michálka, kterému váš fond vyplatil půlmilionovou cenu za statečnost, podává exministr životního prostředí Pavel Drobil trestní oznámení. Pan Drobil se možná vrátí do vlády a pan Michálek půjde sedět.

Ne, to nepůjde. My mu jednak najmeme vynikajícího právníka, jednak ho nemají za co zavřít. Myslím, že pan Drobil bude bez šance, i když v českém právním prostředí to není samozřejmost. Tohle je prostě snaha očistit pana Drobila, aby ho mohli dát zpátky do vlády.

Poslankyně Kočí dokonce říká, že už ho „vrátili zpátky do hry“.

Myslím, že se jim to nepovede. Mimochodem pan Michálek v rámci návštěvy Evropské unie podal zprávu o nakládání s jejími penězi u nás, takže Brusel zastavil podporu z fondu životního prostředí. No a jeden z titulků v Parlamentních listech, tedy lobbistickém plátku pánů Voráčka a Janouška, byl, že Michálek napráskal svého šéfa. Víte, my jsme z velké části společností vězňů a lokajů. A ta nebude schopna vypěstovat nic jiného než druh kriminálu.

TRHLINY V MAFIÁNSKÉM SYSTÉMU

Vývoj posledních dnů je sice turbulentní, ale zatím to vypadá, že modla 118členné většiny ve sněmovně převálcuje vše ostatní a po kosmetických změnách se pofrčí dál.

To je dost dobře možné. Oni se také dohodnou o to líp, o co víc jsou namočení v jednom maléru. Ale já věřím v evoluční vývoj společnosti. I když je poničena historií, postupně se přece jen vygeneruje k lepší budoucnosti. Hlavní principy demokracie umožňují, aby i v tom mafiánském systému vznikly trhliny.

Kde je vidíte dnes?

Ta celá aféra je sama o sobě trhlinou. Občané ale musí umě říct, co politikům dovolí udělat. Tady prostě lidi musej chodit do ulic, vymyslet způsob, jak se bránit. Pokud si to necháme líbit, nebude to mít konec.

Vy byste šel do ulic?

Ale to víte, že jo. Když na radnici udělali pražskou šmelinářskou prasárnu, šel jsem. To je legitimní nástroj a taky jediná věc, která je trošku zbrzdí. Dneska se lidi v rámci sociálních sítí můžou pohodlně domluvit, nejsou organizačně závislí na oficiálních médiích. Ta síla už se prokázala, nejen tady, ale třeba i na severu Afriky. Když se podíváte na příčinu nepokojů v arabském světě, tak jsou stejné jako u nás, akorát my jsme daleko bohatší společnost. Takže jediný rozdíl je, že doba dnů hněvu je u nás delší než u nich. Jinak korupce, oligarchie, snižování životní úrovně, nezaměstnanost, to všechno tam je. Stejně jako tady.

V posledním průzkumu veřejného mínění dvě třetiny lidí vyjádřily nedůvěru vládě. K předčasným volbám se jim ale moc nechce.

To se jim nedivte. Volby vám způsoběj kus hnusnýho života – odporný billboardy, nekonečné debaty v televizi a rádiu, noviny přijdou se špinavejma článkama a fotkama. Já už to taky nesnáším. Druhá pravda je, že kdyby se to, co se teď děje u nás, stalo na Západě, podá premiér okamžitě demisi a celá ta vláda jde od válu.

KULTIVOVANÍ SRABI JSOU K NIČEMU

Proč to neudělal? Vždyť Nečas je kultivovaný a stále poměrně čistý člověk.

Tak na to musíte mít i sílu. Já znám kultivovanejch srabů! To je k ničemu. Navíc Klaus je tlačí k tomu, aby zůstali spolu, a neodvolává ministry, které mu premiér navrhl. To je taky kontraproduktivní. Znechucenost lidí je tedy pochopitelná. Vždyť po nových volbách by za pár měsíců zase mohly být další.

A možná by ta nová parta nebyla o moc lepší než ta stávající.

Je pravda, že vláda, která přijde, nebude o moc lepší než tahle. Ale máte aspoň chvíli iluzi, než postupně zjistíte, že jste tam, kde jste byla.

Co takhle trochu věřit slovům koaličních lídrů o nutnosti reforem? Nebo je to fakt jen mantra a pláštík pro to, aby si mohli dělat svoje kšefty?

To nevím, ale že je to prolhaná mantra, jsem přesvědčený už od předvolební kampaně a la Řecko. To je důkaz arogance politické reprezentace, která se za ty lži ani nestydí. První reformu, kterou potřebujeme, je reforma politická, tedy proměna vlády. Pokud zjistíte na policii, že náčelník lže a krade, tak ho nejdřív musíte vyměnit, a ne že ho necháte došetřit nějaké případy.

Kde by se ta nová politická garnitura zjeví?

Nezjeví, protože může být jen z přítomných Čechů, a tam není kvality dostatek.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyjádřil nad současnou politickou scénou znechucení. Navíc řekl, že strany dnes fungují jako uzavřené sekty, které mezi sebe ani nechtějí pustit novou krev.

S tím bych souhlasil. Vezměte si, že za posledních pár let se nám tady objevily fenomény jako kmotři, velrybáři. To přece není slučitelné s demokratickou politikou, ale my si na to postupně zvykáme. Tady se potulují autobusy potulných voličů, kteří vás odhlasují a delegují, kam je potřeba. Čili my jsme až po krk v mafiánském doupěti, kterému předstíraně říkáme demokracie.

BAHNEM NELZE PROJÍT V ČISTÝCH BOTÁCH

Přišla teď chvíle pro lidi jako Karel Schwarzenberg nebo Miroslava Němcová, aby se od toho probíhajícího humusu distancovali?

To by museli udělat už dávno, jenže to by ihned vyletěli z politiky. Pokud jdete řešit kauzu na pole, kde je metr bahna, nedá se předpokládat, že tam dojdete v čistých botách. Důvod, proč české elity nechtějí do politiky, je, že jdete do šmelinářského bahna, kde s vámi nakládají podle svých zájmů a kolektivního rozhodování, jak si zamanou. Tam jako jednotlivec nic nezmůžete. Jedině můžete rychle vypadnout, ale s nálepkou neúspěšné naivky. Nečas měl na billboardu, že vymýtí korupci ve vládě a ve straně, ale nakonec korupce vymýtí Nečase. Tady se objevila strategie pana Bárty a jeho ABL, a on klidně kandiduje na předsedu strany. Nikomu to nevadí. Ten pán přece nemůže být předsedou strany.

Kdo by mu to měl říct?

No přece noviny.

Ty jsou toho plné.

Víte, dokud tu byl Paroubek, byl to pro novináře ideální zločinec. Oni proti němu tak srdnatě a smečkovitě bojovali, že z těch všech ostatních udělali zlatíčka. Tak teď to máme. Ale noviny přece mají být nad tím, pokud nejsou přímým stranickým tiskem. Vezměte si, kolik má televize pořadů, kde mluví političtí komentátoři?

Nula.

Právě. Je to normální? Je někde na světě země, kde by v televizi žvanili jen politici? Komerční televize řeknou, že by na tom nevydělaly, ale nemá to ani ta veřejnoprávní, která tu je od toho.

Vy jste měl ve svém pořadu pana Bártu. Jak na vás působil? On totiž umí okouzlovat, třeba prvotní razancí, s jakou přišel šetřit na ministerstvo dopravy.

Na začátku každý nějak působí. On byl sympatický tou svou razancí. Ale každý se projeví až za nějakou dobu. Hlavně ale v politickém prostředí se pochopitelně dávno vědělo o jeho propojení s ABL. A nikomu to nevadilo, dokud mohli doufat, že s nimi Bárta bude budovat tu mafiánskou věž.

Co s tím tedy dělat?

Já recept nemám. Ale přece i v osobním životě se rozhodujete, jakou formu protestu zvolíte proti něčemu, co se vám nelíbí. Jde o to, o jaký zásah do vašich svobod jde. A v naší společnosti už jde o život. Proto není možné držet ten oblíbený postoj oni a my. Oni jsou my a my jsme oni. Jediné, z čeho mají politici strach, jsou média, protože ta mohou způsobit nějaké hnutí mysli lidí. Pak cítí i fyzické nebezpečí a to na ně platí. Z hněvu, který by mohl překročit kontrolovatelnou mez, mají respekt. Jinak z ničeho.

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jan Kraus: Přemluvili jsme bábu, dědka a teď to máme

V rubrice Zajímavost

 

Daňová reforma + zvýšení DPH na 17,5 %

27 Čvc

Českomoravská konfederace OS
Oddělení makroekonomických
analýz a prognóz
V Praze dne 28. června 2011

ODHAD BEZPROSTŘEDNÍCH DOPADŮ TZV. REFOREM ODS-TOP09-VV NA  ZAMĚSTNANCE

I. Daňová reforma + zvýšení DPH na 17,5 %

Nejvíce (v relaci k příjmu) budou připravovaným daňovým „reformami“  postiženi zaměstnanci. Mezi nimi pak zaměstnanci s  nízkými příjmy. Např. zaměstnanci s hrubým příjmem 10 tis. Kč vzroste měsíčně odvodové zatížení jeho mzdy o 331 Kč.  ( 200 Kč jako důsledek zvýšení zdravotního pojištění  zaměstnanců o 2 % a v průměru o 172 Kč jako důsledek zatížení tzv. benefitů pojistným. Naproti tomu dojde k vynulování daně z příjmu v rozsahu 40 Kč měsíčně. Pokud k celkovému zvýšení daňového a odvodového zatížení u tohoto poplatníka v roce 2013 (+331 Kč) navíc ještě  přičteme cca 300 Kč, které jeho výdaje zatíží dvojí zvýšení DPH pro základní životní potřeby, potom bude činit celkový nárůst daňového zatížení tohoto poplatníka měsíčně 631 Kč,  ročně potom 7573 Kč. Čili tento zaměstnanec „věnuje“ ročně  na oltář „daňové reformy“ koalice ODS-TOP 09-VV téměř jeden čistý měsíční  příjem (86 %).

Pro další příjmové skupiny jsou výsledky této „reformy“ následujícínásledující:

–         zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí navíc měsíčně 296 Kč (včetně DPH 596 Kč),

–         s dvojnásobkem průměrné mzdy 521 Kč (vč. DPH 821 Kč),

–         s trojnásobkem 746 Kč (vč. DPH  1046 Kč) atd.

Jediní zaměstnanci, kterým opravdu klesne daňové  zatížení a vykryje se i zvýšení DPH, budou manažeři s velmi vysokými příjmy, které přesáhnou stropy pro sociální  (4 násobek průměrné mzdy) a zdravotní (6 násobek průměrné mzdy) pojištění. K poklesu daňového zatížení u nich dojde i přesto, že se u nich nově navrhuje zrušení slevy na dani při překročení 4 násobku průměrné mzdy.   Takže např. zaměstnanec s 200 tis. příjmem měsíčně získá touto daňovou úlevou cca 477 Kč měsíčně, což mu bezpečně zajistí nejen kompenzaci předpokládaného zvýšení DPH, ale i další mírný pokles celkového zdanění. (Celkový  přehled změny v daňovém zatížení u zaměstnanců v roce 2013  – tedy při plném náběhu reforem ukazují následující tabulky)

ZDANĚNÍ  ZAMĚSTNANCŮ  SOUČASNÝ  STAV  2011

Hrubá mzda měsíčně 10000 25000 50000 75000 100000 200000
Superhrubá mzda 13400 33500 67000 100500 134000 268000
Maximální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění (6x) 148440
Maximální vyměřovací základ pro sociální  pojištění (6x) 148440
Zdravotní pojištění placené zaměstnancem (4,5%) 450 1125 2250 3375 4500 6680
Sociální pojištění placené zaměstnancem (6,5%) 650 1625 3250 4875 6500 9649
Daň před slevou 2010 5025 10050 15075 20100 40200
Sleva na poplatníka 1970 1970 1970 1970 1970 1970
Daň po slevě 40 3055 8080 13105 18130 38230
Čistá mzda 8860 19195 36420 53645 70870 145442
Zaměstnanec daň + pojistné měsíčně 1140 5805 13580 21355 29130 54558
Podíl daně a pojistného placené  zaměstnancem na hrubé mzdě (%) 11,4 23,2 27,2 28,5 29,1 27,3

ZDANĚNÍ  ZAMĚSTNANCŮ  2013  NÁVRH  VLÁDY ODS-TOP09-VV

Hrubá mzda 10000 25000 50000 75000 100000 200000
Superhrubá mzda X X X X X X
Maximální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění (6x) 148440
Maximální vyměřovací základ pro sociální  pojištění (4x) 98960 98960
Zaměstnanecké benefity 1316 1316 1316 1316 1316 1316
Zdravotní pojištění placené zaměstnancem (6,5%) 736 1711 3336 4961 6586 9649
“ – z toho zdravotní pojištění z benefitů 86 86 86 86 86 0
Sociální pojištění placené zaměstnancem (6,5%) 736 1711 3336 4961 6432 6432
„- z toho sociální pojištění z benefitů 86 86 86 86 0 0
Daň před slevou 2150 5000 9750 14500 19250 38250
„- z toho daň z benefitů 250 250 250 250 250 250
Sleva na poplatníka* 2070 2070 2070 2070 0 0
Sleva na zaměstnance 250 250 250 250 250 250
Daň po slevě 0 2680 7430 12180 19000 38000
Čistá mzda 8529 18899 35899 52899 67982 145919
Zaměstnanec daň + pojistné 1471 6101 14101 22101 32018 54081
Podíl daně a pojistného placeného zaměstnancem na hrubé mzdě (%) 14,7 24,4 28,2 29,5 32,0 27,0


CELKOVÝ  DOPAD  ZVÝŠENÍ  DPH,  PŘÍMÝCH  DANÍ  A  POJISTNÉHO NA ZAMĚSTNANCE

DLE  NÁVRHU ODS-TOP09-VV (PŘI  PLNÉM  NÁBĚHU  „REFOREM V ROCE 2013)

Hrubá mzda 10000 25000 50000 75000 100000 200000
Zvýšení (+) , snížení (-) měsíčního odvodového zatížení  ZAMĚSTNANCŮ 331 296 521 746 2888 -477
Celkem za rok včetně zvýšení DPH  (300 Kč měsíčně) 7573 7153 9853 12553 38256 -2128
Roční „reformní poplatek“ českého zaměstnance jako % měsíčního příjmu 85,5 37,3 27,1 23,4 54,0 -1,5


II. Důchodová reforma

Účastník  penzijního  (tzv. druhý pilíř) bude muset platit navíc 2 % z hrubé mzdy. Při současné průměrné mzdě je to cca  500 Kč měsíčně tj. 6000 Kč za rok.

III. Zdravotní reforma

Koalice předpokládá zvýšení spoluúčasti na úhradě zdravotní péče  do roku 2014 o 5 procent což reprezentuje 15 – 18 mld Kč ročně. V přepočtu na jednoho nemocného to dělá 15 000 – 18 000 Kč za rok. (Týká se především rodin s malými dětmi a starých občanů)

IV. Zavedení školného

Koalice ODS/TOP09/VV předpokládá od roku 2013 zavedení školného na vysokých školách. To by mělo činit  cca 20 000 Kč za rok.

V. Závěr

Minimální dopad „reforem“ ODS-TOP09-VV na zaměstnance s průměrnou mzdou se bude vlivem zvýšení přímého i nepřímého zdanění pohybovat mírně nad úrovní 7 tis. Kč ročně.

Pokud se však bude tento zaměstnanec účastnit tzv. penzijního spoření (opt out) a k tomu platit školné za dítě na vysoké škole mohou  se tyto dodatečné  „reformní výdaje“ vyšplhat až na 33 tis. Kč ročně. To  u tohoto poplatníka reprezentuje již ztrátu  1 a ¾  současné čisté měsíční mzdy.  Samozřejmě narůstající spoluúčast ve zdravotnictví tuto částku může v konkrétních případech výdaje rodinných rozpočtů dále masívně zvýšit.

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Daňová reforma + zvýšení DPH na 17,5 %

V rubrice Zajímavost

 

Turnaj v nohejbale Máj Plasy-říjen 2004

22 Čvc
 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Turnaj v nohejbale Máj Plasy-říjen 2004

V rubrice Naše akce

 

Závod traktorů do vrchu – Žebnice

18 Čvc

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Závod traktorů do vrchu – Žebnice

V rubrice Naše akce

 

Občane čti a plač (plať) !

18 Čvc

ČT 1 včera odpoledne po 16.30 hodině, pořad AZ kvíz. Soutěžní otázka: Jakým slovem označujeme vysávání finančních prostředků z podniků, institucí a bank? Soutěžící neví.
Správná odpověď zní: Tunelování.

„Tak děti, teď si pěkně sedněte a tiše poslouchejte.
Pojem „tunelování“ vznikl takto: Ve V.B. Lady Margaret Thatcherová privatizovala velké státní podniky. V ČSFR ministr financí (vlastizrádce ?!!) Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby.
Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu vybrala zájemce. Tomu předala podklady.

1. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně převyšovala částku prodejní.

2. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou, zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.

3. Podnikatel „zlatokop“ si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu „nevyšel podnikatelský záměr!“

4. A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem „tunelování.“ A takto se nám tady „narodili“ noví kapitalisté.

5. Abych nezapomněl: Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu přezkumu.
Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon!

Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z „Prognosťáku“to vyřešili tím, že založili Konsolidační banku. Vznikl tak světový unikát – banka, která spravovala jen samá pasiva. Když už to bylo příliš nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily pouhých deset procent původní výše dluhu. Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel.

Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun.Tato částka se objevila jako záporná položka ve státním rozpočtu a  ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován. Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně! Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž.“

A já jen dodávám: Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké „socky.“ ( tak se totiž říká dnešním pracujícím). Z těch někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři. A  jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou.

Politici jsou ve skutečnosti jen loutky, vykonavatelé jejich vůle.

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Občane čti a plač (plať) !

V rubrice Zajímavost

 

Začátek dětského tábora 1.června 2001

08 Čvc

 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Začátek dětského tábora 1.června 2001

V rubrice Nezařazené